021-88312573 pdair.org@gmail.com
موسسه کنشگران توسعه پارس در کمپین بزرگ قرار سبز به مناسبت روز جهانی تالاب‌ها شرکت کرد

موسسه کنشگران توسعه پارس در کمپین بزرگ قرار سبز به مناسبت روز جهانی تالاب‌ها شرکت کرد

به گزارش روابط عمومی موسسه کنشگران توسعه پارس؛ امروز ۲ فوریه برابر با ۱۳ بهمن‌ماه، روز جهانی تالاب‌ها است.
در سال ۱۹۷۱ میلادی برابر با ۱۳۴۹ هجری خورشیدی، چنین روزی بود که به پیشنهاد اسکندر فیروز رئیس وقت سازمان شکاربانی و نظارت بر صید (که سال بعد سازمان حفاظت محیط زیست نام گرفت)، شهر رامسر میزبان تصویب معاهده‌‌ای جهانی و پیشرو به نام کنوانسیون رامسر برای حفاظت از تالاب ها و ایران پایه گذار قدیمی ترین کنوانسیون بین المللی مرتبط با حفظ و استفاده پایدار از محیط زیست و منابع طبیعی شد.
طبق تعریف کنوانسیون رامسر، تالاب شامل مناطق مردابی، آبگیر، تورب‌زار، آبی طبیعی یا مصنوعی، دائم یا موقت با آب ساکن یا جاری، شیرین، لب‌شور یا شور و نواحی ساحلی دریاهاست که عمق آنها در کمترین جزر از ۶ متر بیشتر نباشد. طبق این تعریف بسترهای علفی دریایی در مناطق ساحلی، پهنه‌های گلی و سنگی، درختان مانگرو، آب‌های شیرین، رودخانه‌ها، مصب‌ها، مرداب‌های جنگلی و دریاچه‌های شور نیز جزء تالاب‌ها محسوب می‌شوند و همانگونه که در تعریف مشخص است، حتی زیست‌بوم‌های مصنوعی نیز در ردیف تالاب‌ها قرار دارند. بر اساس بند ج ماده ۱ قانون اراضی مستحدث و ساحلی مصوب ۱۹ تیر ۱۳۵۴ نیز ” تالاب، اعم از اراضی مرداب، باتلاق یا آب‌بندان طبیعی است که سطح آن در حداکثر ارتفاع آب از پنج هکتار کمتر نباشد.”
ما در قرارسبز دانش و قدرت کافی برای رسیدن به ایرانشهر سبز را داریم. چون ما بخشی از راه حل هستیم و قرار سبز ما برای تالاب‌ها اینست که تالاب‌ها را ارج نهیم احیا کنیم مدیریت کنیم و دوست بداریم.
☑️ از مدیران و مسئولین مربوطه مطالبه می کنیم حفاظت از تالاب ها را بیش از پیش و با جدیت هرچه بیشتر انجام دهند.
☑️ از رسانه‌ها می خواهیم، مطالب بیشتری را جهت آگاهی جامعه در زمینه حفاظت از تالاب‌ها منتشر کنند.
☑️ تمامی گروه‌های داوطلبانه و مردمی را دعوت می‌کنیم آموزش‌هایی را در خصوص این امر مهم در برنامه کاری خود قرار دهند و یکصدا می گوییم: برای تالاب‌ها اقدام کنید.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *