021-88312573 pdair.org@gmail.com

آموزش

کنشگران توسعه پارس، نگاهی شبکه‌ای به حل مسائل دارد. در نتیجه آموزش‎های این موسسه، حوزه‌های متفاوت و ذی‌نفعان مختلفی را در بر می‌گیرد. در بخشی از این آموزش‌ها، افراد را به لحاظ روانشناختی و مدیریت خویشتن توانمند می‌سازیم (مهارت‌های نرم) و در بخشی دیگر از این آموزش‌ها، افراد را قادر می‌سازیم تا مهارت‌های شغلی بیاموزند (مهارت‌های سخت). ما بر این باوریم که بهزیستی قشر آسیب‌پذیر، در گرو این است که از طریق آموزش، شبکه‌ای از تغییرات را در کسب درآمد، شغل‌یابی، نگرش و ویژگی‌های روانشناختی ذی‌نفعان ایجاد کنیم. در نتیجه کنشگران توسعه پارس در طی آموزش‌هایش تلاش می‌کند بستری فراهم سازد که شرایط اقتصادی خانواده‌ را همپا با روابط درون خانواده و نیز روابط اجتماعی بهبود ببخشد.
آموزش‌ مهارت‌های نرم و مهارت‌های شغلی:
الف: آموزش شغلی پرسنل: یکی از اهداف اصلی کنشگران توسعه‌ی پارس، توانمندسازی روزافزون مدیران، کارمندان، کارگران، داوطلبان و کلیه‌ی افرادی است که در تیم بزرگ کنشگران همکاری می‌کنند. این آموزش‌ها علاوه بر رشد فردی، کارمندان را توانمند می‌سازد تا خدمات کارآمدتری را ارائه دهند. کار کردن با قشر آسیب‌پذیر، کاری بسیار حساس و مستلزم آموزش‌های حرفه‌ای است. رفتار حرفه‌ای، مشارکت گروهی، مهارت‌های ارتباطی، انعطاف‌پذیری، سواد مالی، تفکر انتقادی، مدیریت‌ هیجانات، حل مسئله، تصمیم‌گیری و … مهارت‌های مورد آموزش در موسسه‌ی کنشگران هستند. آموزش از طریق تسهیلگری صورت می‌گیرد و روش ارائه‌ی مطالب رویکردی عملی همراه با به دست دادن بینشی نظری و آگاهی‌بخش درباره‌ی محتوای آموزشی دارا است.
ب: آموزش شغلی ذی‌نفعان: کارگاه‌های خیاطی، چرم‌دوزی، دوره‎های آموزش رنگ‌آمیزی سفال، آرایشگری، تریکوبافی و … برای بانوان و بنایی، گچ‌کاری، کاشی‌کاری برای آقایان، آموزش‌هایی هستند که با هدف هموار ساختن کسب درآمد برگزار می‌شوند. زنان و مردان طبقه‌ی آسیب‌پذیر به طور رایگان در این کارگاه‌ها شرکت می‌کنند و به کمک مشاوران، وارد بازار کار در کارگاه‌های خیاطی و دیگر مشاغل مربوطه می‌شوند.
در این دوره‌های آموزش، مهارت‌های نرم و مهارت‌های زندگی نیز به افراد آموخته می‌شود تا کارآمدی و روابط شغلی مناسب را بیاموزند و همچنین بتوانند زندگی شخصی موفقی داشته باشند. از جمله‌ی این آموزش‌ها می‌توان به خودآگاهی، روابط بین فردی، خود-مراقبتی، حل مسئله، مدیریت خشم و همدلی اشاره کرد.

آموزش در مدارس مهربانی:
مدارس مهربانی که پذیرای کودکان بازمانده از تحصیل هستند، هدفی بیش از سواد آموزی را دنبال می‌کند. در این مدارس به پرورش توانمندی‌ها، مهارت‌های زندگی و تخفیف آسیب‌های اجتماعی و خانوادگی در این دانش‌آموزان آسیب‌پذیر می‌پردازیم. معلمان و کادر اجرایی مدرسه به طور پیوسته مورد آموزش قرار می‌گیرند تا بتوانند خدمات بیشتر و با کیفیت بهتر به دانش‌آموزان ارائه کنند. ما در این مدارس می‌کوشیم دروس و مهارت‌های زندگی را به صورت بازی‌وار و جذاب برای کودکان ارائه کنیم. علاوه بر این، دانش‌آموزان و والدینشان از کارگاه‌هایی بهره‌مند می‌شوند که به طور عملی به آنها زندگی سالمتر و حل مسائل زندگی را آموزش می‌دهد. برای تاثیرگذاری و بهبود زندگی دانش‌آموزان، موسسه‌ی کنشگران هر سه بخش معلم، دانش‌آموز و خانواده را به عنوان اجزای مختلف یک شبکه مورد آموزش قرار می‌دهد. ‌

مهارت‌های روانشناختی و مدیریتی در زمینه‌ی خانواده:
سلامت روان افراد در گرو سلامت خانواده است. قشر آسیب‌پذیر، دارای فاکتورهای خطر بسیاری برای سلامت روان هستند. کنشگران توسعه‌ی پارس بر این باور است که علاوه بر مشاوره، آموزش افراد می‌تواند آنها را به طور موثری برای خودیاری‌گری و همچنین کمک به اطرافیان توانمند سازد. در نتیجه دوره‌های آموزشی روابط زناشویی و مهارت‌های فرزند‌پروری در کنار بسیاری از آموزش‌های فردی که به طور غیرمستقیم بر کیفیت زندگی خانوادگی اثر می‌گذارد –نظیر کنترل خشم، گوش دادن فعال، همدلی، جرئت‌ورزی، سازگاری و حل مسئله- آموزش‌هایی هستند که به ذی‌نفعان ارائه می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *